Pogoda w Finlandii, czyli kiedy jechać i w co się ubrać

Pytanie o pogodę w Finlandii jest łatwe i trudne zarazem. Łatwe, bo odpowiedź można sprowadzić do “najczęściej nędza, przygotujcie się na każdą ewentualność, łącznie z późną jesienią w lipcu”. Trudne, bo po pierwsze Finlandia jest duża, a po drugie fińska pogoda może zaskoczyć. Finlandia to kraj większy od Polski, którego rozciągłość południkowa wynosi 1140 kilometrów i obejmuje dwie strefy klimatyczne. Jeśli chodzi o element zaskoczenia, to chociażby w tym momencie, gdy piszę tę notkę, w Helsinkach jest o 2 stopnie zimniej niż w Utsjoki – miejscowości, która leży na końcu świata, a tak dokładnie w północnej Laponii, gdzie zimą przez dwa miesiące nie wschodzi słońce. Jakby tego było mało, prognoza mówi, że za kilka dni w Utsoki ma być 28 °C (!!!) i słońce. Brzmi nieprawdopodobnie. My sami kiedyś w czerwcu wracaliśmy ze słonecznego i w miarę ciepłego Äkäslompolo (Laponia) do Helsinek, gdzie temperatura wynosiła 10 °C, padało i wiał zimny wiatr. Nie znaczy to oczywiście, że w Laponii jest cieplej niż w Helsinkach, bo to by przecież nie miało sensu. W Utsjoki w lipcu średnia temperatura wynosi 13 °C, w Helsinkach natomiast 17 °C. Dla porównania w Warszawie to nieco ponad 18 °C. Zimą różnica jest trochę większa i podczas gdy w stolicy Finlandii średnia temperatura w styczniu to około -7 °C, to w Utsjoki dostajemy mało zachęcające -15 °C. No i kilka miesięcy ciemności w pakiecie…

Pogoda w Finlandii - Kilipisjarvi

Lipiec w Laponii (Kilpisjärvi)

Lato

Najzimniejszym miejscem w Finlandii jest podobno Kilpisjärvi (Laponia), w co wierzę bez wahania – kiedyś spałam tam pod namiotem w lipcu (!), w śpiworze na -30 °C (!!!), i zmarzłam. Dodajcie do tego nieustanny deszcz i wiatr, i będziecie wiedzieć na co się przygotować, planując wakacje w Laponii… czy właściwie – w całej Finlandii. Proszę się jednak nie zniechęcać. Czasem świeci tutaj też słońce (bywa, że nawet 24 godziny na dobę, chociaż czy czegoś takiego doświadczyłam – pewna nie jestem, bo zazwyczaj w paradę wchodzą chmury). Mój brat kiedyś odwiedził nas w Helsinkach w lipcu i przez cały jego tygodniowy pobyt temperatura w dzień wynosiła ponad 25 °C. Cieszył się, że przyjechał na wakacje do „ciepłych krajów”, bo w Holandii – gdzie mieszka – było o 15 stopni mniej. W Laponii również można trafić na lato, ale jeśli Wam się to uda, to może… grajcie częściej w Totolotka?

Lato w Laponii

Gdy chcesz wykorzystać lapońskie lato w stu procentach

Latem najwyższych temperatur (powyżej 30 °C) można doświadczyć we wnętrzu Finlandii. W 2010 roku w Joensuu odnotowano ponad 37 °C. Bliżej morza temperatury prezentują się bardziej umiarkowanie – w Helsinkach najwyższą zarejestrowaną temperaturą było zaledwie 31.6 °C, a najwyższa średnia temperatura w lipcu to 21 °C…

Krótko mówiąc, latem w Finlandii jest tak, jak w Polsce, tylko trochę zimniej i bardziej pochmurno. Jeśli planujecie wakacje na łonie natury – ubrania przeciwdeszczowe i kilka cieplejszych elementów garderoby to rzeczy niezbędne. Jeśli planujecie wakacje na łonie natury w Laponii – polecam pamiętać o czapce i rękawiczkach… Strój kąpielowy także warto zabrać, w końcu wiele miejsca nie zajmuje.

Pogoda w Finlandii - lato

Letnia noc (Park Narodowy Repovesi)

Moim zdaniem lato (lipiec) to zdecydowanie najprzyjemniejszy czas na eksplorację Kraju Tysiąca Jezior – jest zielono, stosunkowo ciepło, a wczesnym latem komary nie dają się bardzo we znaki. Jeśli nie nie jesteście przekonani, zajrzyjcie tutaj: 15 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Finlandii.

Jesień

Kiedyś w Helsinkach wisiał baner, na którym widniało: Nobody in their right mind would come to Helsinki in November. Except you, you badass. Welcome. (Nikt przy zdrowych zmysłach nie przyjechałby w listopadzie do Helsinek. Poza tobą, złodupcu. Witamy.) Nie to, że w w Finlandii nie może być jesienią ładnie, sama chciałabym kiedyś zobaczyć Laponię w jesiennych kolorach. Jednak szansa na dobrą pogodę jest nikła. Średnia wrześniowa temperatura na południu Finlandii to 10 °C, a 15 dni w miesiącu jest deszczowych. Wspomniany listopad, z temperaturą około 0 °C, 18 godzinami ciemności na dobę (Helsinki) i 17 deszczowymi dniami nie tylko nie zachęca do zwiedzania, ale do życia tak w ogóle. Pozytywną stroną długich i bardzo ciemnych (brak śniegu) nocy są dobre warunki na oglądanie zorzy polarnej. Jeśli tylko nie przeszkodzą Wam chmury… Nawet na południu Finlandii macie szansę dostrzec „światła północy”, chociaż ja w Helsinkach zorzę widziałam tylko raz, a było to chyba w marcu.

Złota fińska jesień – bywa i tak!

Zima

Mimo że zimna nie lubię, to zima jest moją drugą ulubioną porą roku w Finlandii. Po ciemnej, depresyjnej jesieni biała, śnieżna kołdra jest miłą odmianą. Dni zaczynają się wydłużać, a mróz pociąga na sobą upragnione słońce. Średnie temperatury w Helsinkach w styczniu i lutym to prawie 7 °C poniżej zera. Najniższa temperatura w Finlandii została zarejestrowana w styczniu w miejscowości Kittilä i wynosiła -51.5 °C. W Rovaniemi średnia temperatura w styczniu to prawie -12 °C. Całkiem fajny jest marzec – cieplejszy o kilka stopni od poprzednich miesięcy, bardziej jasny i nadal śnieżny – wtedy pokrywa śniegu jest najgrubsza. Z kolei w kwietniu (czyli właściwie „wiosną”) najgrubszy jest lód pokrywający jeziora i morze, a średnia temperatura w Helsinkach wynosi 3 °C – również niezły czas na odwiedzenie Finlandii zimą. O zimowej pogodzie w Laponii rozpisałam się na końcu tego tekstu: Kuusamo, czyli zima idealna.

Pogoda w Finlandii - zima

Styczeń na południu Finlandii

Zima to nie tylko ładne krajobrazy, ale również (przede wszystkim?) zimowe sporty i zabawy – narty biegowe, łyżwy, spacery w rakietach śnieżnych i kąpanie się w przeręblu po wyjściu z sauny (warto zatem, poza ciepłymi, zimowymi ubraniami, przywieźć także do Finlandii zimą strój kąpielowy!).

Koniec lutego w Parku Narodowym Riisitunturi

Wiosna

Fińska wiosna to właściwie przedłużenie zimy. Niby fajnie i dużo światła, ale jednak śnieg w maju może zdenerwować. W tamtym roku w Saariselce ludzie jeździli na nartach jeszcze w czerwcu, a głębokość śniegu na trasach wynosiła wtedy od 50 do 100 centymetrów. Nie to, że taka sytuacja jest standardem w Finlandii, ale nieźle obrazuje dramat niekończącej się zimy. Pamiętam, jak kiedyś w Helsinkach najkrótszą noc w roku (24 czerwca) świętowałam w zimowej kurtce, czapce i rękawiczkach – wydaje mi się, że temperatura wynosiła wtedy około 5 °C. Dużo bardziej lubię wiosnę w Polsce, szczególnie, że w Finlandii z jakiegoś powodu gorzej znoszę wiosenne alergie. Średnie temperatury w maju i czerwcu w Helsinkach to 10 °C i 15 °C odpowiednio. W Rovaniemi 6 °C i 12 °C, przy czym maj w Laponii to jeszcze zima. Wiosenne miesiące są stosunkowo suche i nie zawierają komarów. Ogólnie rzecz biorąc, nie jest to zły czas na wycieczkę do Finlandii, ale ubierzcie się ciepło!

Domek "dzienny" w Parku Narodowym Urho-Kekkonena

Wiosna (!) w Laponii (Park Narodowy Urho-Kekkonena)

Wiosna w Laponii - komary

Czerwiec w Laponii – armia komarów w przygotowaniu (ale spójrzcie, jaka czysta woda!)

Podsumowanie

Moim zdaniem najlepszy czas na odwiedzenie Finlandii to lato (lipiec) lub późna zima tudzież wczesna wiosna (marzec, kwiecień, w Laponii również maj) dla tych, którzy chcieliby doświadczyć zimy. Styczeń i luty mogą być bardzo zimne, a światła jest jeszcze mało. Z drugiej strony w lutym szybko przybywa dnia, więc jeśli nie boicie się zimna, to koniec lutego też jest warty rozważenia (bajkowe zimowe krajobrazy!). Jesień (październik – grudzień) to murowana depresja. Późne lato może być przyjemne, ale zaczyna się już robić chłodno i deszczowo (sierpień to najbardziej deszczowy miesiąc w roku), a komary sytuacji nie poprawiają. Pociechą mogą być grzyby i jagody. Strój kąpielowy warto ze sobą zabrać niezależnie od pory roku (jeśli lubicie saunę).

Fińskie dary lasu

Powiązane wpisy:

15 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Finlandii

10 powodów, dla których warto odwiedzić Finlandię/Laponię zimą

Więcej praktycznych informacji o Finlandii i Laponii:

Trekking w Finlandii (w tym Laponii) – wskazówki, informacje

Darmowe domki i grille w Finlandii

Jak tanio podróżować po Finlandii

Domek z sauną nad jeziorem, czyli urlop po fińsku

Narty biegowe w Finlandii – jak, gdzie, kiedy

~ Pogoda w Finlandii

Strony, którymi podpierałam się, pisząc powyższy tekst:

www.yr.no – Norwegian Meteorological Institute & Norwegian Broadcasting Corporation

ilmatieteenlaitos.fi – Fiński Instytut Meteorologiczny

pogoda w finlandii pogoda w finlandii pogoda w finlandii pogoda w finlandii pogoda w finlandii

Włóczykij, nurek, biotechnolog. Finlandię zamieniła na Singapur, żeby po kilku latach wrócić na nordyckie pustkowia. Lubi czytać, nad miasta przedkłada łono natury, a na blogu promuje odpowiedzialne podróżowanie.

  9 comments for “Pogoda w Finlandii, czyli kiedy jechać i w co się ubrać

 1. Witam planuję wyjazd na nordkapp, najchętniej bez komarów byłbym wdzięczny za jakieś sugestie która pora roku byłaby najlepsza oczywiście oprócz zimy.
  Pozdrawiam
  Jacek

  • Hej! Może koniec wiosny albo początek lata? Wtedy jest jasno, w miarę ciepło i raczej bez komarów w Laponii, chociaż z komarami to trudno przewidzieć, zależą od pogody.

  • W Rovaniemi byliśmy 29 czerwca 2022 roku. 35 stopni na plusie i tu ich nie było. spaliśmy nad jeziorem w połowie drogi do Szwecji. O 23 napadły na nas niezliczone ilości komarów. Nasz kamper nie był w stanie odeprzeć ich ataku. O pierwszej w nocy choć było jasno zaczęliśmy odwrót. Nie mieliśmy żadnego brosa do kontaktu a ten do psikania dla dzieci na ciało nie dawał rady.

 2. 3 tygodnie temu odwiedziłem Finlandię, bo jechałem na wyprawę rowerową z namiotem z Rovaniemi na Nordkapp (do Rovaniemi pociągiem z Helsinek). Myślałem, że koniec czerwca to jeszcze brak komarów, ale nie… dokładnie 24 czerwca dotarłem do Rovaniemi i jak chciałem się gdzieś w lesie rozbić z namiotem to taka plaga była, że masakra! Rano jak się obudziłem to myślałem, że deszcz kropi. A to plaga komarów o tropik w namiocie się obija! (w środku na szczęście komarów nie miałem i spałem normalnie). Byłem w szoku. I jeszcze bez spraya byłem. W ten sposób przywitałem się wręcz „przerażony” z Laponią. Kolejnego dnia już w spray się zaopatrzyłem i było lepiej. Ale i temperatura była wysoka, bo 28 stopni! Chyba musiałem mieć szczęście, żeby taką temperaturę mieć pod koniec czerwca, skoro średnia temp w czerwcu dla Rovaniemi to 12*C 😉 . A ona utrzymywała się dość długo w granicach 24-26 (i bez deszczu). Dopiero w lipcu spadła do 20. W Norwegii dopiero było chłodniej, z 15. Mimo to miło wspominam tą „walkę” z komarami i teraz wyśmiewam te komary na Mazurach, które są niczym w porównaniu do Laponii 😉 pozdrawiam 😉

  • To rzeczywiście pech! Ja byłam w Laponii wiosną i latem już kilka razy i nigdy nie miałam większych problemów z komarami. Byłam pewna, że czerwiec to jeszcze „bezpieczny” czas, ale dziękuję za wyprowadzenie mnie z błędu! Ta pogoda robi się coraz dziwniejsza… Dziękuję również za komentarz i mam nadzieję, że ma Pan jeszcze jakieś pozytywne wspomnienia z Laponii. 😀

 3. A w tym roku ( 2020) była bardzo wyjątkowa zima ( na południu) a to dlatego że było ciepło, mokro-deszczowo, bez śniegu. Koszmar. W kwietniu trochę sypało śniegiem. Mam nadzieję że lato chociaż będzie ciepłe. Przez koronawirusa niestety muszę spędzić wakacje w Finlandii. Może pora ruszyć na Nordkapp…

  • Dzięki! W tej części świata przynajmniej nie roznoszą chorób. 🙂 Zresztą może nie będzie tak źle, z komarami tutaj tak do końca nigdy nie wiadomo. A w razie czego DEET pomoże (można też kupić większe stężenie).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 • Twój e-mail NIE będzie widoczny dla pozostałych użytkowników. Wykorzystam go jedynie wtedy, gdy będę chciała się z Tobą skontaktować. Nie będę rozsyłać żadnego spamu!
 • Zaznaczając poniższe (obowiązkowe) pole, zgadzasz się na przechowywanie przeze mnie Twoich danych. Nie martw się, będą dobrze chronione! Kliknij poniżej na "Privacy Policy", żeby dowiedzieć się więcej o ochronie prywatności na blogu (po polsku).

Ten blog wykorzystuje ciasteczka! Więcej o ciastkach i ochronie prywatności na blogu

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close