Darmowe atrakcje w Helsinkach

Helsinki mają całkiem bogatą ofertę darmowych atrakcji, co warto podkreślać, bo jak wiadomo – Finlandia tanim krajem nie jest. Wybrałam dla Was takie, które moim zdaniem warto zobaczyć – bez względu na Wasz budżet.

Spis treści:

Darmowe atrakcje

1. Biblioteka Oodi

Z okazji setnych urodzin swojego państwa, Finowie postanowili sprawić sobie prezent – imponującą, nowoczesną bibliotekę. Oodi to po polsku „oda”, nazwa zdaje się adekwatna, bo ten gatunek liryczny, podobnie jak budynek biblioteki, charakteryzuje się melodyjnością. Tylko do czego jest ta oda? Do Finlandii, literatury, a może do idei otwartych przestrzeni dla każdego? Fińskie biblioteki to dużo więcej niż książki, a Oodi jest tego najlepszym przykładem. To idealne miejsce, żeby odpocząć, spotkać się ze znajomymi czy przyjść z dzieckiem. Znajdziecie tutaj kawiarnię z tarasem i restaurację otwartą w porze lunchu (bufet). Drugie piętro to różnego rodzaju pracownie, narzędzia, drukarki 3D, pokoje do nagrywania muzyki, sale gier, a to tylko przykłady. Trzecie piętro nazywane jest „książkowym niebem”. Oferuje dużo przestrzeni (w tym taką dla dzieci), wspomnianą kawiarnię i oczywiście książki. Tutaj możecie odsapnąć w trakcie zwiedzania Helsinek. Budynek biblioteki przypomina wielki, zbudowany z drewna, szkła i stali statek – i chociażby dla tego widoku warto tutaj przyjść!

Link: oodihelsinki.fi 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - biblioteka Oodi. Budynek biblioteki z zewnątrz.Darmowe atrakcje w Helsinkach - biblioteka Oodi. Schody.Darmowe atrakcje w Helsinkach - biblioteka Oodi. Budynek charakteryzuje się meldodyjnością.

2. Muzeum Helsinek i inne

Muzeum Miasta Helsinki znajduje się kilka kroków od białej katedry, więc na pewno będziecie w pobliżu niego przechodzić. Wystawy muzeum zobrazują Wam jak wyglądały Helsinki i życie mieszkańców miasta w przeszłości. Część Children’s Town skierowana jest do dzieci – można w niej dotykać eksponaty – i jeśli podróżujecie z maluchami, polecam. Znajdziecie tutaj nawet pokój ze stołami i mikrofalówką. Bardzo blisko tego muzeum, przy samej katedrze, znajduje się Muzeum Banku Finlandii, a w dzielnicy Töölö, niedaleko pomnika Sibeliusa (o którym później), mamy Muzeum Tramwajów. Wstęp do tych trzech muzeów jest zawsze bezpłatny. Inne muzea najczęściej oferują bezpłatne wejścia w określone dni, ale o tym za chwilę.

Linki:
Helsinki City Museum 
Bank of Finland Museum 
Tram Museum 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Muzeum Helsinek, wystawa dla dzieciMuzeum Helsinek

3. Sompasauna

Wiadomo, że podróż do Finlandii bez wizyty w saunie się nie liczy. Na dodatek Sompasauna jest – można by rzec – kultowa. Ten składający się z trzech saun, położony nad morzem przybytek prowadzony jest przez ochotników pro bono publico. Macie szansę poznać tam ciekawych ludzi, czasem organizowane są w Sompasaunie imprezy. Nie ma podziału na płeć, a brak stroju jest akceptowany. Fotografowanie raczej niewskazane.

Link: sompasauna.fi 

4. Zimowy ogród

Nieduża, ale zielona i przyjemna oranżeria. Dobre miejsce, żeby odpocząć czy też się ogrzać. Zimowy ogród (fiń. talvipuutarha) powstał w roku 1893 i składa się z trzech pomieszczeń: palmiarni, „kaktusiarni” i skrzydła zachodniego – łącznie ponad 200 roślin. Nie ma tutaj kawiarni, ale są stoliki i ławki. Lubię to miejsce i żałuję, że nie mieszkam w pobliżu, bo na pewno wpadałabym częściej.

Link: The Winter Garden 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Zimowy OgródZimowy ogród - pomieszczenie z kaktusamiZimowy Ogród w Helsinkach - budynek z zewnątrz

5. Suomenlinna

Wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO Suomenlinna to wybudowana przez Szwedów twierdza z XVIII wieku. Składa się na nią kilka wysp i zawsze jest wymieniana jako obowiązkowy punkt zwiedzania Helsinek. Nie jest to może najbardziej imponująca fortyfikacja, jaką zobaczycie w życiu, ale przy ładnej pogodzie jest doskonałym miejscem na spacer czy piknik. Dotrzecie tutaj małym promem, który jest częścią systemu komunikacji miejskiej; wystarczy Wam zatem zwykły bilet na autobusy. Na wyspach są restauracje, kawiarnie i kilka muzeów. Muzea nie są darmowe (z wyjątkiem Muzeum Celnego) i niektóre otwarte są tylko latem. Możecie tu spędzić cały dzień, niezależnie od tego, czy macie ochotę na aktywny wypoczynek, czy też leżenie na kocyku i machanie do blisko przepływających, wielkich promów.

Link: suomenlinna.fi 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Suomenlinna. Widok z promu.Suomenlinna

6. Iittala & Arabia Design Centre oraz okolice

Klasyka fińskiego designu. Iittala ma korzenie w produkcji szkła codziennego użytku i szkła artystycznego (kultowy wazon Aalto – zdjęcie niżej), natomiast Arabia to głównie ceramika (chociażby kubki z muminkami). Nie wiem, czy istnieje jakiś fiński dom, w którym nie znajdziecie chociaż jednego produktu Arabii lub Iittali. Jeśli ten temat Was interesuje, Iittala & Arabia Design Centre zabierze Was na krótką wycieczkę w przeszłość tych marek, natomiast w sklepie obejrzycie produkty będące obecnie w sprzedaży. A jeśli już zapuścicie się w te okolice, polecam spacer nad Vanhankaupunginkoski (zdjęcie niżej, pod wazonem) czy też poszwendać się po klimatycznej dzielnicy Käpylä.

Link: Design Centre Helsinki 

Pamiątki z Finlandii - wazon AaltoVanhakaupunginkoski

7. Narodowa Biblioteka Finlandii

Moim zdaniem jest to jedna z najciekawszych propozycji, o których tu przeczytacie, a mimo to jest ignorowana przez turystów. Tysiące książek w połączeniu z pięknym, kolorowym sklepieniem i potężnymi kolumnami ze zdobionymi głowicami nadają temu miejscu niepowtarzalny klimat. Biblioteka znajduje się tuż obok białej katedry. Główny budynek biblioteki pochodzi z 1840 roku; później dobudowano do niego sześciopiętrową rotundę ze szklanym dachem (trzecie zdjęcie poniżej). Część księgozbioru przechowywana jest w wykutym w skale bunkrze, znajdującym się 18 metrów pod biblioteką. Po wejściu do budynku, udajcie się na prawo, żeby zostawić kurtki, plecaki i torby.

Link: kansalliskirjasto.fi 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Biblioteka Narodowa FinlandiiBiblioteka Narodowa Finlandii - sklepienieBiblioteka Narodowa Finlandii - rotunda

8. Hale targowe

Najbardziej popularną wśród turystów halą targową jest niewątpliwie ta najstarsza (z 1889 roku), czyli – nomen omen – Stara Hala Targowa (fiń. Vanha Kauppahalli). Na straganach zobaczycie tutaj między innymi przeróżne fińskie przysmaki, poczynając od słodkości (bułki z cynamonem, fińskie pączki, czekolady), poprzez ryby w przeróżnych postaciach (możecie m.in. kupić zupę z łososia albo smażone sielawy), a kończąc na mięsie z renifera. Ciekawostką jest znajdujący się w hali najmniejszy w Finlandii sklep z alkoholem (Alko). Inną klimatyczną – i tylko troszeczkę młodszą – halą targową jest hala w Hietalahti (otwarta również w niedziele).

Linki:
Vanha Kauppahalli 
Hietalahden Kauppahalli 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Stara Hala Targowa. Budynek z zewnątrz.Stara Hala Targowa w środkuStara Hala Targowa - kebab z renifera

9. Katedra Helsińska i Sobór Uspieński

Biała katedra i czerwony sobór, zdecydowanie jedne z najważniejszych i najpopularniejszych atrakcji w Helsinkach, w dalszym ciągu są darmowe. Ewangelicko-luterańska katedra (fiń. Helsingin tuomiokirkko) jest podobno najczęściej fotografowanym obiektem w Finlandii. Mogłabym dodać sarkastycznie, że w Finlandii nie ma zbyt wiele wartych fotografowania obiektów, ale prawda jest taka, że Katedra Helsińska w połączeniu ze schodami i Placem Senackim robi duże wrażenie. Świątynię budowano w latach 1830 – 1852 na cześć cesarza Imperium Rosyjskiego Mikołaja I. Prawosławny Sobór Uspieński (fiń. Uspenskin katedraali) powstawał natomiast w latach 1862–1868, a 700 tysięcy cegieł na jego budowę przypłynęło z Alandów, ze zdemolowanej twierdzy Bomarsund (wspominałam o tym we wpisie Alandy na rowerze). Kiedyś trzecią darmową świątynią, którą warto zobaczyć, był kościół Temppeliaukio (sławny Rock Church, „Kościół w Skale”), niestety od jakiegoś czasu wstęp do tego kościoła jest płatny (8 euro).

Link: Helsinki Cathedral 

Darmowe atrakcje w Helsinkach - Katedra HelsińskaKatedra Helsińska w środkuDarmowe atrakcje w Helsinkach - Sobór UspieńskiSobór Uspieński w środku

10. Park Sibeliusa

Za wstęp do miejskich parków w Finlandii płacić nie trzeba, a jednym z tych, po których moim zdaniem warto się przespacerować, jest położony nad morzem Park Sibeliusa. Jego główną atrakcją jest pomnik Sibeliusa, czyli duża, stalowa rzeźba przypominająca organy. Składa się z 600 rur, a całość waży 24 tony. Robi wrażenie! Inną rzeźbą, którą zobaczycie w parku, jest bazujące na „Kalevali” dzieło o tytule „Ilmatar i kaczka”. Wspominam o tym, bo historia Ilmatar i kaczki (a konkretnie chyba ogorzałki, chociaż wyrzeźbiony ptak nasuwa raczej na myśl łabędzia) jest dość ciekawa. Dziewiczy duch, bogini Ilmatar została zapłodniona w morzu przez wiatr. Dryfowała później przez 700 lat, aż przelatująca nieopodal kaczka złożyła na jej kolanie jajka. Ilmatar poruszyła nogą, jajka się zbiły, ale rezultat tego wydarzenia był raczej pozytywny. Z jajek wyłoniły się bowiem ziemia, niebo, słońce, księżyc i gwiazdy. I tak powstał nasz świat. Niedaleko pomnika Sibeliusa znajduje się Café Regatta – mała, czerwona kawiarenka, którą chyba już można nazywać kultową. Budynek kawiarni powstał w 1887 roku jako schowek na sieci rybackie.

Link: Café Regatta

Pomnik Sibeliusa o zachodzie słońcaPark SibeliusaPomnik Sibeliusa - widok z dołuCafé Regatta

Dodatkowe propozycje:

Dodatkowe, ponieważ nie zawsze są darmowe albo nie zawsze warto je odwiedzić. Niemniej jednak muszą zostać wymienione.

1. Muzea w wybrane dni

Większość muzeów oferuje bezpłatne wejścia w wybrane dni i warto to wziąć pod uwagę, planując zwiedzenie. Sprawdźcie dokładne daty na stronach poszczególnych muzeów. Przykłady:
Muzeum Designu – ostatni wtorek miesiąca
Muzeum Sztuki Współczesnej Kiasma – pierwszy piątek miesiąca
Muzeum Historii Naturalnej – środa co dwa miesiące
Muzeum Poczty – każde piątkowe popołudnie
Muzeum Sztuki Ateneum – kilka dni w roku, nieregularnie
Muzeum Sztuki HAM – ostatni piątek miesiąca
Dodatkowo osoby poniżej 18 roku życia mają do muzeów zazwyczaj darmowy wstęp.

Muzea w HelsinkachKiasma

2. Kaplica Kamppi poza sezonem

Niewielka oaza spokoju położona w centrum miasta. Ten nowoczesny, zbudowany z trzech rodzajów drewna budynek nazywany jest również „Kaplicą Ciszy”. Nie bez powodu, bo drewniane, pozbawione jakichkolwiek ozdób ściany (zarówno od zewnątrz, jak i od środka) skutecznie odetną Was od zgiełku miasta. Kaplica Kamppi (fiń. Kampin kappeli) położona jest w centrum i spacerując po Helsinkach, pewnie będziecie w pobliżu przechodzić. W środku nie można robić zdjęć, więc nie pokażę Wam wnętrza, ale na pewno znajdziecie obrazki w internecie. W kaplicy nie odprawia się w mszy, czasem organizowane są koncerty. Niestety od pewnego czasu za wstęp od maja do września trzeba zapłacić 5 euro (czy warto? Mam mieszane uczucia).

Link: Kampin kappeli 

Kaplica Kamppi w Helsinkach

3. Park rododendronów w czerwcu

Propozycja warta uwagi tylko gdy kwitną rododendrony, czyli mniej więcej w pierwszej połowie czerwca (z tym że ten okres może się trochę przesunąć). Jeśli akurat znaleźliście się w Helsinkach późną wiosną, polecam wizytę w Haagan alppiruusupuisto. Setki kwitnących rododendronów w lesie to piękny widok i morze zapachów. Pierwsze rośliny, 3 tysiące hybryd, posadzono w 1975 roku. Celem tego przedsięwzięcia było stworzenie roślin, które przetrwają fińską zimę.

Adres: Laajasuontie 40, 00320 Helsinki

Park rododendronów w HelsinkachRododendrony

Mapa

Na mapce zaznaczyłam wszystkie atrakcje, które wymieniłam, z wyłączeniem płatnych w normalne dni muzeów. Numery na mapie nie mają nic wspólnego z tymi w powyższym tekście. Wyjaśnienie numerów na mapie znajduje się pod mapą.

Darmowe atrakcje w Helsinkach - mapa

Objaśnienia:

1. Katedra Helsińska i znajdujące się obok Biblioteka Narodowa i Muzeum Helsinek i Muzeum Banku Finlandii
2. Sobór Uspieński
3. Stara Hala Targowa
4. Biblioteka Oodi
5. Kaplica Kamppi
6. Hala Targowa Hietalahti
7. Park Sibeliusa. Blisko znajduje się Muzeum Tramwajów
8. Zimowy Ogród
9. Sompasauna
10. Iittala & Arabia Design Centre i malownicze okolice
11. Park rododendronów
12. Suomenlinna

Wskazówki:

• Planując zwiedzanie, warto sprawdzić dni i godziny otwarcia atrakcji, bo można się naciąć (na przykład Sobór Uspieński otwarty jest tylko do 15:00 lub 16:00, a w poniedziałki zamknięty).

• Jeśli w planach macie intensywne zwiedzanie miasta, rozważcie zakup Helsinki Card. Karta pozwoli Wam na zobaczenie większości atrakcji w 1, 2 lub 3 dni i może również zawierać w cenie transport publiczny.

• A jeśli zamierzacie spędzić w Finlandii trochę więcej czasu albo interesują Was głównie muzea, sprawdźcie Kartę Muzeów. Płacicie tylko raz i macie dostęp do prawie wszystkich muzeów w całej (!) Finlandii przez cały rok. A tak naprawdę wystarczy odwiedzić tylko kilka, żeby Wam się „zwróciły” wydane pieniądze.

Znacie jakieś inne darmowe, godne polecenia atrakcje w Helsinkach? Podzielcie się!

Powiązane wpisy:

Jednodniowe wycieczki z Helsinek – 5 propozycji
Wypad na łono natury blisko Helsinek? Moje propozycje
15 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Finlandii
10 powodów, dla których warto odwiedzić Finlandię/Laponię zimą
Pogoda w Finlandii, czyli kiedy jechać i w co się ubrać
Prezenty, pamiątki z Finlandii. Co przywieźć z Kraju Tysiąca Jezior?
Domek z sauną nad jeziorem, czyli urlop po fińsku

Darmowe atrakcje w Helsinkach

Włóczykij, nurek, biotechnolog. Finlandię zamieniła na Singapur, żeby po kilku latach wrócić na nordyckie pustkowia. Lubi czytać, nad miasta przedkłada łono natury, a na blogu promuje odpowiedzialne podróżowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Twój e-mail NIE będzie widoczny dla pozostałych użytkowników. Wykorzystam go jedynie wtedy, gdy będę chciała się z Tobą skontaktować. Nie będę rozsyłać żadnego spamu!
  • Zaznaczając poniższe (obowiązkowe) pole, zgadzasz się na przechowywanie przeze mnie Twoich danych. Nie martw się, będą dobrze chronione! Kliknij poniżej na "Privacy Policy", żeby dowiedzieć się więcej o ochronie prywatności na blogu (po polsku).

Ten blog wykorzystuje ciasteczka! Więcej o ciastkach i ochronie prywatności na blogu

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close