Zebrałam dla Was bardziej i mniej znane ciekawostki na temat fińskiej stolicy i mam nadzieję, że znajdzie się wśród nich coś, co Was zaskoczy.
1. Nasza zima zła!
Helsinki są najzimniejszą nordycką stolicą, oraz jedną z najzimniejszych na świecie. Najniższą temperaturę odnotowano w 1987 roku i wynosiła -34.3 °C. W 2024 roku było to -21.2 °C. Miasto jest jednak stosunkowo ciepłe, jeśli weźmiemy pod uwagę tylko szerokość geograficzną. Za łagodny klimat odpowiada Morze Bałtyckie oraz ciepły Prąd Północnoatlantycki.
2. Kierunek: północ
Helsinki to położona najdalej na północy stolica państwa należącego do Unii Europejskiej i druga na całym świecie (po Reykjavíku). Natomiast Helsinki z przylegającymi miastami to położony najdalej na północy obszar metropolitalny na świecie.
3. Pobiegajmy… na nartach
Teren miasta obejmuje ponad 200 km tras na narty biegowe! Co ciekawe, 1 km znajduje się w hali (Kivikon hiihtohalli). Więcej na ten temat biegówek w Finlandii i Helsinkach przeczytacie tutaj.
4. Wyspy Szczęśliwe*
W skład miasta wchodzi ponad 300 wysp. Na wiele z nich można dopłynąć promem, na przykład na wyspy wchodzące w skład wpisanej na listę UNESCO twierdzy Suomenlinna. Natomiast połączona z lądem mostem Rajasaari to w dużej mierze ogrodzony park dla psów. Psy mogą pobiegać bez smyczy po lesie i wykąpać się na psiej plaży. Słowo „szczęśliwe” w tytule punktu nawiązuje oczywiście do faktu, że Finlandia nieprzerwanie wygrywa rankingi na najszczęśliwszy kraj świata.
* Nawiązanie do wiersza Gałczyńskiego
5. Aleksanterinkatu
Aleksanterinkatu, jedna z głównych i najbardziej reprezentatywnych ulic w centrum Helsinek, jest podgrzewana. Co jeszcze ciekawsze, kiedyś dużą część centrum miasta stanowiła Zatoka Kluuvi, która została zasypana i pochłonięta przez rozrastającą się zabudowę. Zatoka przechodziła między innymi przez obecnie środkowy fragment Aleksanterinkatu. Dawne granice zatoki upamiętniają miedziane pasy wkomponowane w chodniki ulicy. Na pasach wyryto nazwy roślin i zwierząt strefy przybrzeżnej.
6. Zielono mi…
W skład miasta wchodzi ponad 60 rezerwatów przyrody. Łączny obszar rezerwatów to ponad 1 500 ha, a co roku przybywa kilka nowych! W tamtym roku (2024) ustanowiono ich aż 5: Mellunmäen luhta, Meri-Rastilan luonnonsuojelualue, Mustavuoren eteläosa, Porvarinlahden eteläranta, Talin luonnonsuojelualue.
7. Sztuczne wzgórze
Najwyższy szczyt Helsinek to wzgórze Malminkartano (90 m n.p.m.). Wzgórze zostało usypane sztucznie, a schody prowadzące na szczyt mają 347 stopni.
8. Metro
Helsińskie metro to najdalej wysunięty na północ system metra na świecie. W jego skład wchodzi 30 stacji – położoną najdalej na północy jest Mellunmäki. Dodam też, że Helsinki to jedyne miasto w Finlandii, które posiada metro. Do niedawna było też jedynym z funkcjonującym system tramwajowym, ale w 2021 roku tramwaje pojawiły się w Tampere.
9. Löylyä!
W Helsinkach znajdują się tysiące saun. Większość z nich to sauny prywatne, ale oferta saun publicznych też jest niczego sobie. Kiedyś było ich więcej (120 w latach 40-tych), ale odkąd ludzie weszli w posiadanie prywatnych łazienek, sauny publiczne – używane wcześniej w celach kąpielowych – zaczęły znikać.
10. Czy ciemno, czy jasno…
Najdłuższa noc w Helsinkach trwa ponad 18 godzin. Natomiast w czerwcu słońce zachodzi tylko na 5 godzin, podczas których nie jest nawet całkiem ciemno.
11. Biała, nadbałtycka Wenecja…?
Helsinki nazywane są Białym Miastem ze względu na jasną zabudowę w centrum. Inne przydomki to: Córka Bałtyku, Perła Bałtyku, Stadi. To ostatnie określenie używane jest przez lokalnych mieszkańców i pochodzi od szwedzkiego stad (miasto). Obiło mi się też o uszy wyrażenie „Wenecja Północy” – ze względu na rozbudowaną linię brzegową i wspomniane wysepki – ale wzmiankuję o nim raczej w celach rozrywkowych.
12. Znani i podziwiani
W Helsinkach urodzili się: Tove Jansson (twórczyni muminków), Linus Torvalds (twórca Linuxa) i Aki Kaurismäki (reżyser), a także Karl Otto Fazer, który poza tym, że założył firmę Fazer, to… reprezentował Finlandię na Olimpiadzie w strzelectwie.
13. Klon i wiewiórka
Helsinki mają swoje symbole przyrodnicze. Oficjalne drzewo miasta to klon zwyczajny, a zwierzę to wiewiórka pospolita. A jeśli chodzi o całą Finlandię, to narodowym drzewem jest brzoza, a zwierzęciem niedźwiedź.
14. Nieznośne ptaszyska
Zwierzęta, których mieszkańcy Helsinek nie lubią, to Bernikle białolice, panoszące się po mieście gęsi. Populacja ta w dużej mierze pochodzi od ptaków urodzonych w helsińskim zoo i wypuszczonym na wolność. Mimo że Bernikla białolica to gatunek inwazyjny, znajduje się pod ochroną, więc mieszkańcy muszą ptaki (i zapaskudzone trawniki) akceptować. Inny gatunek gęsi, który można spotkać w mieście, to Bernikla kanadyjska. Są to duże ptaki uznawane za gatunek obcy (ale nie inwazyjny) i można na nie polować.
15. Helsinki Pod
„Helsinki Pod” to nawiązanie do książki owianego ostatnio złą sławą Neila Gaimana „Nigdziebądź”. Opowiada ona o Londynie Pod (London Below), nierzeczywistej krainie niedostępnej mieszkańcom Londynu Nad. Helsinki Pod to natomiast kraina jak najbardziej rzeczywista i do pewnego stopnia dostępna. Jest to system tuneli, schronów, parkingów, sklepów; pod ziemią znajduje się nawet basen, boisko do hokeja, tor kartingowy (jedyny taki na świecie?) czy galeria sztuki.
I jak, udało mi się Was czymś zaskoczyć? A może znacie jakieś ciekawostki, które na liście się nie znalazły?
Powiązane wpisy:
Darmowe atrakcje w Helsinkach
Sauna w Finlandii – zasady i fajne miejscówki w Helsinkach
Jednodniowe wycieczki z Helsinek – 5 propozycji
Wypad na łono natury blisko Helsinek? Moje propozycje
Finlandia. 13 ciekawostek, o których być może nie wiecie
15 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Finlandii
10 powodów, dla których warto odwiedzić Finlandię/Laponię zimą
Prezenty, pamiątki z Finlandii. Co przywieźć z Kraju Tysiąca Jezior?