Jeśli trafiliście do fińskiej stolicy i chcielibyście spędzić miło czas niczym „lokalsi” – znaczy w lesie! – przybywam z pomocą. Przed Wami pierwsza część nowego cyklu, w którym prezentować będę malownicze miejsca blisko Helsinek (do 50 km od centrum), w których to miejscach można czy to się przespacerować, czy to usmażyć kiełbaski, czy też rozbić namiot; a najczęściej wszystko na raz. W każdym wpisie zaproponuję 5 lokalizacji – starannie przeze mnie wybranych i z różnych powodów ulubionych. Pierwsze części cyklu skupiają się na obszarach na zachód od Helsinek, ponieważ te okolice znam i lubię najbardziej (co nie znaczy wcale, że inne są gorsze!). A jeśli sami znacie jakieś fajne, dzikie „miejscówki”, również w granicach Helsinek, dajcie znać! Chętnie odwiedzę i dopiszę do listy.
Zanim przejdę do rzeczy, wyjaśnię tylko, że odległości, które podaję są wzięte z map Google i liczone są od centrum Helsinek. Najłatwiej do opisanych miejsc dotrzeć samochodem, ale postaram się także wspomnieć o opcjach, jakie oferuje transport publiczny (rozkłady i trasy: hsl.fi). Podawane przeze mnie linki zazwyczaj prowadzą do stron w języki angielskim.
1. Park Narodowy Nuuksio / Nuuksion kansallispuisto (35 km)
Nie mogłabym rozpocząć tej listy inaczej! Duży i piękny park w Espoo, popularny o każdej porze roku, dobrze reprezentujący fińską faunę i florę. Symbolem parku jest polatucha syberyjska, jedyna europejska latająca wiewiórka. Podobno może szybować nawet przez 50 metrów. Powierzchnia parku wynosi 53 km2, znajduje się tu wiele szlaków o różnym stopniu trudności (również dla wózków) oraz miejsc biwakowych, zadaszonych grilli i domków do wynajęcia. W parku wyznaczone są także trasy rowerowe, konne, a zimą – narciarskie. W słoneczne weekendy na bardziej uczęszczanych szlakach może być sporo ludzi, ale po pierwsze – „sporo” na standardy fińskie, czyli nie jest źle (może jednak oznaczać problemy z parkingiem w niektórych miejscach), a po drugie – park jest duży i są w nim też miejsca mniej znane. Najbardziej popularnymi punktami są Haltia, gdzie znajduje się Centrum Przyrodnicze (oraz duży parking) oraz Haukkalampi. Jeśli chodzi o mniej uczęszczane rejony, to na przykład polecam okolice jezior Vääräjärvi, Urja, gdzie też są miejsca na ogniska i namioty, tyle że prowadzące tam ścieżki nie są zaznaczone na mapie parku. W Nuuksio wypożyczycie rowery (fatbike, downhill), a zimą pośmigacie tam nie tylko na biegówkach, ale również nartach zjazdowych (Solvalla).
Dojazd: Łatwo dojechać autobusami z Centrum Espoo (do Espoo z Helsinek przyjedziecie pociągiem lub autobusem). Autobus 245(A) dojeżdża do różnych miejsc w parku (północ, wschód, Haltia). Autobusy 243 i 244 dojeżdżają do rejonów południowych. Najlepiej sprawdźcie aktualne opcje tutaj.
Linki:
2. Półwysep Porkkali / Porkkalanniemi (45 km)
Porkkala to – podobnie jak Nuuksio – jedno z miejsc, które darzę największym sentymentem. Kiedyś półwysep miał duże znaczenie strategiczne, od Estonii dzieli go tylko 36 km, a gdy stacjonowały tam wojska sowieckie, centrum Helsinek było w zasięgu ich artylerii. Teraz są to m.in. niezwykle malownicze tereny rekreacyjne. Znajdziecie tutaj kilka krótkich szlaków, zadaszone grille i stoliki. W okolicy znajduje się również kawiarenka Lähteelä, do której prowadzi równa szeroka ścieżka. Na półwyspie można rozbić namiot na dwie noce.
Dojazd: Z Kirkkonummi do miejscowości Porkkala kursuje autobus 902, ale niestety tylko od poniedziałku do czwartku. Do Kirkkonummi dojedziecie pociągiem.
Linki:
3. Archipelag Espoo / Espoon saaristo (20 km)
Granice Espoo obejmują 156 wysepek, a niektóre z nich są idealne na kemping, spacer czy kawę. Promy kursują od czerwca do sierpnia i można nimi dopłynąć do 5 wysp (Pentala, Iso Vasikkasaari, Stora Herrö, Gåsgrund i Rövaren). Na prom wsiądziecie w kilku miejscach w Espoo (mapa). Najbardziej bogata w atrakcje jest niewątpliwie Pentala – znajduje się tutaj małe muzeum, kawiarnia i restauracja, szlak pieszy (2.3 km), jezioro i plaża Diksand. Muzeum skupia się na rybackim żywocie sprzed kilkudziesięciu lat. Restauracja jest również na Iso Vasikkasaari. Na tej wysepce możecie korzystać z grilli, stolików, jest tam też wieża widokowa. My co prawda mamy dostęp do prywatnej żaglówki, ale i tak najczęściej chyba lądujemy na Gåsgrundzie, do której dopływa prom. Jest to malownicza, mała wysepka, dobrze przygotowana na wczasowiczów i posiadająca w „ofercie” saunę, z której każdy może bezpłatnie skorzystać. Nie ma tam jednak żadnej kawiarni czy restauracji (podobnie jak na większości wysp), więc warto zabrać ze sobą prowiant i wodę. Pamiętajcie też, że muzeum i restauracje otwarte są w sezonie (czerwiec – sierpień). Jeśli chodzi o dłuższe pobyty na wyspach, to namioty można rozbijać na 7 z nich: Stora Herrö, Gåsgrund, Rövaren (do tych 3 dopływa prom) oraz Rövargrundet, Knapperskär, Torra Lövö i Bylandet. Są one wyposażone w grille i toalety. Inną opcją dotarcia do wysp archipelagu – poza promem i żaglówką – są kajaki. W Espoo wypożyczalnie kajaków, z tego, co wiem, istnieją.
Prom: Trasy promów, ceny i bieżące informacje można znaleźć tutaj. Rozkład można też sprawdzić na hsl.fi.
Inne linki:
4. Wyspa Linlo (40 km)
Kolejna piękna wysepka, tym razem połączona z lądem mostem dla pieszych, więc transport wodny jest zbędny. Linlo jest nieduża, więc zgubić się raczej nie sposób. Szlak „dookoła” wyspy to jakieś 5 km. Znajdziecie tutaj zadaszone grille i miejsca na ogniska. Fajny grill jest na przykład na północno-wschodnim końcu wyspy. Las momentami emanuje tajemniczością, którą potęgują tereny bagienne i ciekawe formacje skalne.
Dojazd: Najszybciej swoim samochodem. Do najbliższego przystanku z Linlo jest 1.5 km. Dojeżdża tam autobus 903 z Kirkkonummi, dokąd z kolei dojeżdża z Helsinek pociąg. Jednak ta opcja jest bardzo czasochłonna.
5. Kopparnäs-Störsvik (50 km)
Najdalej położony punkt na mojej liście, ale pełen uroku, więc musiał się tu znaleźć. Obszar obejmuje 800 hektarów i składa się z dwóch części: Kopparnäs (Inkoo) oraz Störsvik (Siuntio). Szlak wiedzie wzdłuż wybrzeża, rozpościerają się z niego piękne widoki na morze i wysepki. W Kopparnäs czeka na Was wiele udogodnień w postaci grilli, stolików, toalet. Ta część może także pochwalić się 100-metrową piaszczystą plażą Sandviken. W Kopparnäs-Störsvik można rozbijać namioty (z wyłączeniem obszaru Kvarnträsk).
Dojazd: Własny transport.
Linki:
I to by było na tyle, jeśli chodzi o część pierwszą. W drugiej między innymi takie rejony jak Väransby, Suvisaaristo czy Jezioro Meiko. Jeśli macie pytania – śmiało!
Kolejne części:
Wypad na łono natury blisko Helsinek? Moje propozycje. Część II
Powiązane wpisy:
15 powodów, dla których warto pojechać na wakacje do Finlandii
Pogoda w Finlandii, czyli kiedy jechać i w co się ubrać
Trekking w Finlandii, Laponii – wskazówki, informacje
Darmowe domki i grille w Finlandii
Jak tanio podróżować po Finlandii?
Domek z sauną nad jeziorem, czyli urlop po fińsku